Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
GIGABYTE custom-designed 90mm fan cooler
GIGABYTE custom-designed 90 mm fan cooler, with air flow optimized cover and aluminum base. The cooler can dissipate heat effectively from the GPU while keeping the fan at lower speed and noise.
Cooling System
90mm Unique Blade Fan Design
The airflow is spilt by the triangle fan edge, and guided smoothly through the 3D stripe curve on the fan surface, effectively enhancing the air flow by 23% over traditional fans.
3D Active Fan
The semi-passive fans will remain off when the GPU is under a set loading or temperature for low power gaming. It allows gamers to enjoy gameplay in complete silence when the system is running light or idle.
Performance
One-click Super overclocking
With a simple click on XTREME engine utility, gamers can easily tune the card to meet their various gaming requirements without any overclocking knowledge, while saving the hassle of manual adjustment.
Durability
Ultra Cooling
Lower RDS(on) MOSFETs are specially designed to produce lower switching resistance for faster electric current charging and discharging at extremely low temperature.
Low Power Loss
Metal Choke hold energy much longer than common iron-core chokes at high frequency, thus effectively reduce core energy loss and EMI interference.
Longer Life
Lower ESR Solid Capacitors ensure better electronic conductivity for excellent system performance and longer lifespan.
Intuitive Utility
Intuitive XTREME Engine Utility
Clock speeds, voltage, fan performance, power target can be monitored and tuned in real-time according to your own preference through this intuitive interface.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1050 Ti |
| MEMORY SIZE | 4GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 128 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 7008MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1290 MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | ATX |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 6.7in x 1in x 4in |