|
Expected to ship within 7 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
Tripp Lite Work Wise Wall Mounted Workstation - Silver
| IN STOCK |
3M Mechanical Adjustable Monitor Arm - Black
| IN STOCK |
StarTech Single Desk Clamp Monitor Arm - Up to 32-inches Screen - Black
| IN STOCK |
StarTech Monitor Wall Mount Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Kensington Monitor Stand Plus with SmartFit System - Up to 21-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Quad Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Single-Display Desktop Monitor Stand - For 13 Inch to 27 Inch Flat-Screen Displays
| IN STOCK |
SIIG CE-MT1712-S2 Dual Flat Panel Monitor Desk Stand - Up to 27-inch - Black
| IN STOCK |
StarTech Desk Mount Dual Monitor Arm - Articulating - Stackable
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Tilt Wall Monitor Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
StarTech ARMUNONB Single Laptop Stand Monitor Arm - Up to 27-inch Screen - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Swivel/Tilt Wall Mount for Flat Screen Monitors Up to 27-inch
| IN STOCK |
Tripp Lite Height Adjustable Monitor Riser - Black
| IN STOCK |
Kensington K52785WW SmartFit Monitor Stand - Up to 21-inch Screen- Black
| IN STOCK |
Dell MDS19 Dual Monitor Stand - Up to 27-inch Screen - Aluminum, Black
| IN STOCK |
Create an ergonomic work area and save space by mounting your monitor above your desk, and re-position easily
Save valuable desk space and position your monitor in a more comfortable viewing position. Constructed of high-grade steel, this monitor desk mount for up to 32” monitors makes it easy to suspend your display above your desk or other work surface.
Work in comfort while saving desk space
Clear up your desk surface while creating an ergonomic workspace. This simple yet rugged monitor mount supports displays 13” to 32” (330 to 813 mm) in size and 17.6 lb. (8 kg) in weight. Easily rotate, tilt and swivel, to adjust your screen position and find the perfect viewing angle. You can also adjust the height of your monitor along the vertical pole to a maximum height of 17.4” (443 mm) to your desired position, to reduce neck and eye strain.
Rugged steel construction
The heavy-duty steel mount is built for long-lasting performance. The surface finish features a powder coating to help resist scratches.
Easy installation
The monitor desk mount makes it easy to mount a VESA mount compatible display above your desk, table or other surface, using the included C-clamp or grommet mount. A detachable VESA panel enables simple attachment of your monitor, then you just slide your monitor onto the mount. To help keep your work area free of clutter, the monitor mount also features cable clips that keep your cables neatly out of sight.
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 1 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 17.6LBS |
| MAX MONITOR SIZE | 81.3 cm (32") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Swivel angle: 180° Angle of rotation: 360° |
| TILT | -45 - 45° |
| ACCESSORIES INCLUDED | Wrench included Number of cable clips: 1 Number of screws: 20 Number of spacers included: 4 Grommet base plate included Manual |
| MATERIALS | Plastic,Steel |
| DIMENSIONS | 4.4in x 21.5in x 5.8in |
| WEIGHT | 5.2LBS |