16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
128GB Apricorn SecureKey 3NX USB3.2 Type-A Flash Drive
| IN STOCK |
256GB AData UV360 USB3.2 Flash Drive Black w/ Sliding USB Connector
| IN STOCK |
64GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB 3.1 Type-A Black USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
128GB Kingston DataTraveler 70 USB-C Flash Drive
| IN STOCK |
64GB SanDisk Cruzer Glide USB2.0 Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Apricorn SecureKey USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Apricorn SecureKey 3NXC USB Type C Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars Han Solo USB Drive
| IN STOCK |
Dual interface for USB Type-A and USB Type-C ports.
Kingston’s DataTraveler® microDuo 3C has a dual interface that works with both standard USB and USB Type-C™ ports, making it ideal for newer devices such as smartphones, tablets, PCs and Macs. It’s available in capacities of up to 64GB with fast transfer speeds of up to 100MB/s read and 15MB/s write.
- Dual interface accommodates USB Type-A and USB Type-C ports
- Additional storage for newer devices with limited expansion ports
- Fast data transfer speeds of up to 100MB/s read.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB 3.0 (3.1 Gen 1) USB Type-A / USB Type-C |
| TRANSFER RATES | Read speed: 100 MB/s Write speed: 15 MB/s |
| COLOUR | Silver |
| MATERIAL | Metal Plastic |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -20 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8, 7, Vista Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks Linux Chrome |
| DIMENSIONS | 29.9 mm x 16.6 mm x 8.44 mm |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |