Noctua 120mm 900RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 80mm 1200RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1850RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 80mm 2200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua 120mm 29.7dBA Computer Case Fan - Black Brown
| IN STOCK |
Corsair LL120 PWM RGB 120mm Computer Case Fans - Triple Pack - White
| IN STOCK |
Noctua NF-A6X25-PWM 60mm 3000RPM Case Fan - Beige,Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12x25r PWM 120MM Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
Phanteks 120MM 2000RPM Reversed Blade Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Corsair is expanding its range of fans with the introduction of the ML series, an acronym that reveals the technological nature of the new series of magnetic levitation fans.
The Corsair ML fans provide quiet operation and excellent performance, thanks to magnetic levitation of the rotor and the owner of the design of the fan blades.
The innovative design is able to considerably increase both the static pressure and a flow of air, thanks to the very low friction of the magnetic levitation system.
Moreover, thanks to the 4-pin PWM connector is possible to adjust timely the fan rotation speed so as to manage the performance / noise ratio appropriately.
Finally, the LED version is equipped with 4 high-brightness LED inserted in the rotor of the fan, guaranteeing maximum brightness and uniform lighting along the translucent material blades.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 2400 RPM |
| QUANTITY | Dual Pack |
| NOISE LEVEL | 37 dB |
| AIRFLOW | 75 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| VOLTAGE | 10.8 V - 13.2 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 25 mm x 120 mm |