|
Expected to ship within 7 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
120GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 520/370MB/sec)
| IN STOCK |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
500GB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
960GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Intenso High Performance 2.5" Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
240GB Transcend SATA 6Gbps 2.5-inch SSD Solid State Disk SSD220S
| IN STOCK |
960GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 530/500MB/sec)
| IN STOCK |
1TB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Extreme Pro 6G 2.5-inch SATA 3 SSD 7mm
| IN STOCK |
512GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch SLC Ultra-slim 7mm
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
Overview
PNY CS900 is the ideal solution for a mainstream solid state drive (SSD) upgrade from a hard disk drive (HDD). The CS900 delivers all the most sought after features at an excellent value, and is designed for an easy and cost-effective HDD replacement in the PC system to help realize faster boot times, quicker application launches and better overall system performance. With no moving parts, PNY CS900 is highly durable, less likely to fail, and supports up to 3 years of warranty.
Applications
Features and Benefits
| CAPACITY | 500GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 550MB/s Write speed up to 500MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC |
| DIMENSIONS | height: 7 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |