MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
The GeForce® RTX 2080 SUPER™ is powered by the award-winning NVIDIA Turing™ architecture with more cores, higher clocks, and faster memory for ultimate performance and incredible new levels of realism. It’s time to gear up and get super powers.
Every gaming superhero needs super powers. The new GeForce RTX SUPER Series cards deliver everything you need to rule your game. They’re powered by the Turing architecture and feature more cores and higher clocks. This gives you up to 25% faster performance than the original RTX 20 Series and 6X the performance of previous-generation 10 Series GPUs.
The new GeForce RTX SUPER Series has even more cores and higher clocks for superfast performance compared to previous-generation GPUs. Gear up and get super powers.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 2080 SUPER |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256-bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1650 MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1650 MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | Card: 35 mm x 266.7 mm x 114.3 mm Box: 171.7 mm x 310 mm x 89.6 mm |