128GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
512GB SanDisk Extreme Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
32GB Kingston High Endurance microSD Memory Card CL10 UHS-I
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
16GB Silicon Power SDT330 Industrial microSDHC UHS-I Memory Card MLC Flash
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology Industrial UHS-I Class 10 Micro SDHC Memory Card
| IN STOCK |
64GB Transcend 300S microSDXC UHS-I CL10 Memory Card 95MB/sec
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 100MB/sec
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Silicon Power Elite microSDXC CL10 UHS-1 100MB/sec Colorful Memory Card With Adapter
| IN STOCK |
128GB Western Digital WD Purple Micro SDXC Card
| IN STOCK |
64GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Powerful performance, speed, and durability.
Kingston’s Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with A1-rated performance. It offers improved speed and capacity for loading apps faster and capturing images and videos in multiple capacities up to 512 GB. Powerful in performance, speed and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability when shooting and developing high-resolution photos or filming and editing full HD videos. Kingston Canvas cards are tested to be durable in the harshest environments and conditions so you can take them anywhere with confidence that your photos, videos and files will be protected. Available with a lifetime warranty.
- Class 10 UHS-I speeds up to 100 MB/s
- Optimised for use with Android devices
- Capacities up to 512 GB
- Durable
- Lifetime Warranty
| CAPACITY | 64GB |
| TYPE | microSDXC |
| SPEED RATING | CL10, UHS-1, V10, A1 |
| QUANTITY | 2 |
| TRANSFER RATES | Read speed: 100 MB/s |
| UHS SPEED CLASS | UHS-1 U1 |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): -25 - 85 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| DIMENSIONS | 11 mm x 15 mm x 1 mm |
| ACCESSORIES | Adapter |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |