960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
Breakthrough performance
The Intel® Solid-State Drive Data Center Family for PCIe brings extreme data throughput directly to Intel® Xeon® processors with up to six times faster data transfer speed than 6 Gbps SAS/SATA SSDs. The performance of a single drive from the Intel SSD Data Center Family for PCIe, specifically the Intel® Solid-State Drive Data Center P3700 Series (460K IOPS), can replace the performance of 7 SATA SSDs aggregated through a host bus adapter (HBA) (approximately 500K IOPS).
Modernizes data center storage
Intel led the industry in creation of a new Non-Volatile Memory Express (NVMe) storage interface standard. NVMe overcomes SAS/SATA SSD performance limitations by optimizing hardware and software to take full advantage of NVM SSD technology.
Comprehensive solution
Intel is driving transition to NVMe SSDs by providing a comprehensive product line, enabling extensive system compatibility, delivering Intel drivers as well as supporting industry driver development, and completing numerous industry standard compliance certifications.
Proven quality and reliability
Intel SSD Data Center Family for PCIe devices are based on Intel-developed controller, firmware, and leading manufacturing process NAND flash memory. Rigorous qualification and compatibility testing ensures a highly reliable SSD. The Intel® SSD Data Center Tool provides a powerful set of management capabilities.
| CAPACITY | 800GB |
| INTERFACE TYPE | PCIe Gen 3x4 |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 2800MB/s Write speed up to 1900MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 460000 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 90000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC |
| OPERATING TEMPERATURE | 32 - 158 °F |
| MTBF | 2000000 h |
| DIMENSIONS | 0.59in |
| WEIGHT | 0.25LBS |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |