1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
240GB Gigabyte is an internal solid state drive with a 2.5-inch form factor. It has a read speed up to 500MB/s and a write speed up to 420MB/s. Elevate your PC performance with solid state drive (SSD). Compared to traditional hard drive, SSD features much higher performance, better vibration resistance and lower power consumption. It’s also quiet since no noise is produced during its operation. Built with high bandwidth, reliability and endurance, this GIGABYTE 240GB SSD provides a boost to your computer, letting you experience lightning speed and faster responsiveness.
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 500MB/s Write speed up to 420MB/s |
| OPERATING TEMPERATURE | 32 - 158 °F |
| MTBF | 2000000 h |
| TRIM SUPPORT | TRIM support |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | S.M.A.R.T. support |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support TRIM support |
| DIMENSIONS | 69.8mm x 100mm x 7mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |