MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
WINDFORCE 3X COOLING SYSTEM
The WINDFORCE 3X cooling system features 3x 80mm unique blade fans, alternate spinning fan, 5 composite copper heat pipes, heat-pipe direct touch and 3D active fan functionality, together delivering an effective heat dissipation capacity for higher performance at lower temperatures.
ALTERNATE SPINNING
The GIGABYTE “Alternate Spinning” is the only solution that can solve the turbulent airflow of three fans. The biggest problem with the three fans is turbulence. Since the fans rotate in the same direction, the airflow direction is opposite between the fans, which will cause turbulent airflow and reduce heat dissipation efficiency. GIGABYTE turns the middle fan in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reducing the turbulence and enhancing the airflow pressure.
UNIQUE BLADE FAN
The airflow is spilt by the triangular fan edge, and guided smoothly through the 3D stripe curve on the fan surface, effectively enhancing the airflow.
3D ACTIVE FAN
The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. It allows gamers to enjoy gameplay in complete silence when the system is running light or idle.
HEAT PIPES DIRECT TOUCH GPU
The shape of the pure copper heat pipes maximize the direct contact area with the GPU, enhancing heat transfer. The heat pipes also cover the VRAM through a large metal plate contact to ensure proper cooling.
COMPOSITE HEAT-PIPE
The composite heat-pipe combines thermal conductivity and phase transition to efficiently manage the heat transfer between two solid interfaces which increases cooling capacity.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 5700 XT |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 14000 MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1650 MHz |
| HDMI PORTS | HDMI ports quantity: 1 |
| DVI PORTS | DisplayPorts quantity: 3 |
| DIRECTX VERSION | 12 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| DIMENSIONS | 280 mm x 49.5 mm x 114.3 mm |