Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
COOLING SYSTEM
AORUS provides the all-around cooling solution for all key components of the graphics card. We take care not only GPU but also VRAM and MOSFET, to ensure a stable overclock operation and longer life. WINDFORCE 3x 80mm cooling system is the most innovative cooling solution that provides the most efficient thermal performance for the graphics card.
RGB FUSION 2.0
With 16.7M customizable color options and numerous lighting effects, you can choose lighting effects or synchronize with other AORUS devices.
PREMIUM BUILD IN EVERY ASPECT
AORUS graphics are dedicated to perfect quality. Excellent circuit design with the top-grade materials, not only maximizes the performance of the GPU, but also maintains stable and long-life operation.
INTUITIVE AORUS ENGINE
Clock speeds, voltage, fan performance, power target can be monitored and tuned in real-time according to your own preference through this intuitive interface.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1660 Ti |
| MEMORY SIZE | 6 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 12000 MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1890 MHz |
| HDMI PORTS | HDMI ports quantity: 1 |
| DVI PORTS | DisplayPorts quantity: 3 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 40.5 mm x 120.1 mm x 280 mm |