ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Great gaming experiences are created by bending the rules. The all new RDNA powered Radeon RX 5700 series for exceptional performance and High-fidelity gaming. Take control with Radeon RX 5700 series and experience powerful, accelerated gaming customized for you.
GAME FIDELITY ACCELERATED
High-performance RDNA architecture was engineered to greatly enhance features like Radeon Image Sharpening, FidelityFX, and VR technologies3 for maximum performance and jaw-dropping gaming experiences.
IMMERSIVE GAMING DYNAMICS
Get the competitive advantage with dramatically reduced input lag with Radeon Anti-Lag, get stutter-free, tear-free gaming with AMD Radeon FreeSync technology, and the latest Radeon Software for incredibly responsive and insanely immersive gameplay.
THE NEW GAMING RDNA ARCHITECTURE
Radeon RX 5700 series features new compute units, new instructions better suited for visual effects, and multi-level cache hierarchy for greatly reduced latency and highly responsive gaming.
PLAY HARD STAY SILENT
The much anticipated return of MSI’s iconic dual fan GAMING series. Combining a mix of black and gunmetal grey with a classy brushed metal backplate, this masterpiece provides you premium design with magnificent and smooth RGB light effects on the outside. The new MSI GAMING card is designed to amaze you!
TWIN FROZR 7 THERMAL DESIGN
The 7th generation of the famous MSI TWIN FROZR Thermal Design brings the most advanced technology for ultimate cooling performance. It features the new TORX FAN 3.0 combined with groundbreaking aerodynamic feats. This means stable performance and a silent experience are guaranteed thanks to low temperatures.
TRACES OF BRILLIANCE
Underneath all the metal are the multilayered electric highways that make up the Printed Circuit Board. They connect all the vital components and allow them to communicate at lightning speed.
EXPERIENCE
Get the most out of your MSI graphics card in terms of performance and experience almost unlimited customization options with the included software.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 5700 |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1610 MHz |
| HDMI PORTS | HDMI ports quantity: 1 |
| DVI PORTS | DisplayPorts quantity: 3 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 58 mm x 140 mm x 297 mm |