NGS Evo, Wireless Rechargeable Ergonomic Mouse, Moksha
| IN STOCK |
Kensington Ambidextrous USB Type-A 1000 DPI Mouse
| IN STOCK |
Targus USB Type-A Compact Optical Mouse - Black
| IN STOCK |
NGS BOW Optical Wireless Mouse with 5 Buttons, White
| IN STOCK |
Seal Shield Silver Storm Medical Grade Optical Mouse - Black
| IN STOCK |
Kensington Pro Fit Mid-Size Right Hand Optical Wireless Mouse - Emerald Green
| IN STOCK |
Logitech M280 Wireless Mouse
| IN STOCK |
Logitech M171 Wireless USB Mouse - Blue
| IN STOCK |
NGS GMX-123, Wired Gaming Mouse with LED Lights and Braided Cable, Black
| IN STOCK |
Logitech G G305 Lightspeed Ambidextrous RF Wireless Bluetooth Optical Gaming Mouse - White
| IN STOCK |
NGS Lush-RB, Wireless 2.4GHz + BT Rechargeable Multi-Device Silent Mouse with 6 Buttons and Adjustable DPI
| IN STOCK |
Adesso iMouse S60R Wireless USB Optical Nano Mouse - Red
| IN STOCK |
Adesso iMouse E90 Wireless USB Optical Vertical Left-Handed Mouse
| IN STOCK |
NGS Easy Gamma, 2.4Ghz Wireless Optical Mouse with Nano Receiver, 1200DPI, Black
| IN STOCK |
NGS Moth Ice, Wired Ergonomic Silent Mouse with USB-C Adapter, Green
| IN STOCK |
Without any advanced setup and plug n play technology, the Adesso® iMouse™ E3 USB Vertical Righthanded Ergonomic Mouse provides you with comfort as it conforms to your hand's natural positioning and relief as you feel less strain on your wrist and finger joints.This ergonomic mouse is designed with a vertical orientation and a contoured shape that provides a uniquely comfortable user experience. With this wrist-friendly contour support, you will hold your hand in a healthy “handshake position” which is the neutral position of your forearm as opposed to the “twisted forearm” position as with a regular mouse. Two internet buttons are conveniently located on the side of the mouse for Back and Forward page browsing. The switchable DPI button on the top, provides multiple DPI levels of mouse cursor speed that is useful in different environments. The advanced Optical Sensor technology keeps the mouse precisely on point and lets you work on most glass, wood, marble, and leather surfaces without a need of a mouse pad. Be ready to enjoy the freedom of a comfortable, pain free mouse experience!
| CONNECTION TYPE | USB wired |
| TRACKING METHOD | Optical |
| MAX DPI | 6400 DPI |
| COLOUR | Black |
| WEIGHT | 317 g |
| HAND ORIENTATION | Right-hand |
| SCROLLING CAPABILITY | Wheel |
| BUTTONS | 6 |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 10 |
| FEATURES | Programmable driver Ergonomic vertical design Adjustable weight Adjustable multi-level DPI switch |
| DIMENSIONS | 127 mm x 82.5 mm x 170.2 mm |
| PACKAGE CONTENTS | 3x 10g Adjustable Weights Programmable Driver Quick Start Guide |