Phanteks Enthoo Pro 2 Tempered Glass Full Computer Tower
| IN STOCK |
Cooler Master N200 Mini Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Cooler Master Force 500 Midi Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Corsair 5000D Airflow Tempered Glass Mid-Tower Computer Case - White
| IN STOCK |
Kolink Observatory Lite Mesh ARGB Midi Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Lian Li Lancool 216R-X Midi Tower Computer Case - Black
| IN STOCK |
Fractal Design North ATX Computer Tower - White
| IN STOCK |
Phanteks Enthoo Pro Computer Case
| IN STOCK |
Corsair Airflow 4000D RGB Midi ATX Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Lian Li Lancool III Midi Tower Computer Case - Black
| IN STOCK |
Phanteks Enthoo Pro Full Tower Computer Case
| IN STOCK |
Lian Li O11 Dynamic Mini Snow Edition Mid-Tower Computer Case - White
| IN STOCK |
The MasterBox MB530P utilizes the aggressive intakes seen on the MB510L, MB511, and MB520, but employs glass on both of the side panels and the front panel. The application of glass was put in place to support the display of addressable RGB fans included with the chassis.
Three ARGB fans, an ARGB control button, and a system that is compatible with other popular ARGB components mean each component will be presented through the front and side panels with clarity.
The choice in what to display and how clean it looks depends a lot on the covers available. For that, the PSU cover, cable covers, and clean routing space act as a system to manage which components should be displayed and which should stay hidden. There is also a honeycomb pattern on the side panel behind the motherboard; this textured pattern hides the PSU with an aesthetic accent.
| FORM FACTOR | Midi Tower |
| MOTHERBOARD COMPATIBILITY | ATX,Micro ATX,Mini-ITX |
| POWER SUPPLY | ATX |
| POWER SUPPLY MOUNTED | Bottom |
| MAX PSU LENGTH | 180mm |
| COLOR | Black |
| LED | Red/Green/Blue Illumination |
| MAX GPU LENGTH | 410mm |
| MAX CPU COOLER HEIGHT | 160mm |
| INTERNAL 3.5 | 2 |
| INTERNAL 2.5 | 4 |
| EXPANSION SLOTS | 7 |
| PORTS | 2 x USB3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A 2 x USB2.0 |
| CABLE MANAGEMENT | Cable management |
| MATERIAL | Plastic,Steel,Tempered glass |
| DIMENSIONS | 229mm x 489mm x 469mm |
| WEIGHT | 8.55Kg |