Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
SAPPHIRE PULSE RX 5700
The SAPPHIRE PULSE RX 5700 offers great performance at the affordable price point that every gamer needs. With quality components and a robust digital power design, the PULSE RX 5700 delivers exceptional 1440p performance and high-fidelity gaming powered by AMD’s new extreme RDNA architecture.
Its finely-tuned Dual-X Cooling Technology not only keeps the GPU, memory and VRM components cool, but also at a very low noise level. The all-aluminum backplate provides additional rigidity that guarantees nothing bends and dust stays out, and it also helps cool your card by increasing heat dissipation. Pivotal SAPPHIRE features like the Quick Connect Fan, Dual Bios Support and Power Fuse are all readily available to keep your GPU running smooth and silent. Unleash your full gaming potential and embrace the SAPPHIRE PULSE RX 5700 as the beating heart of your PC!
SAPPHIRE PULSE Graphics Card FEATURES
Explore all the incredible features that come with the SAPPHIRE PULSE RX 5700 Graphics Card. We've split our features into 3 categories so you can easily see all the features we pride ourselves in designing to create the best gaming experience possible for you
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 5700 |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 5120 x 2880 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1540MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DVI PORTS | 3 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 254mm x 46.5mm x 135mm |