|
Expected to ship within 7 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive
| IN STOCK |
128GB PQI U273V Traveling Disk USB Flash Drive - Red - USB3.0
| IN STOCK |
16GB Superman USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Data Traveler 70 USB3.2 Type C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
8GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
16GB Star Wars Han Solo USB Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Viserion USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Kingston DataTraveler 70 USB-C Flash Drive
| IN STOCK |
Kingston’s DataTraveler 70 is a portable and lightweight USB-C flash drive that features USB 3.2 Gen 1 speeds. It’s designed to be used with compatible USB-C devices such as notebooks, laptops, tablets and phones. With capacities of up to 128GB, the DataTraveler70 is more than capable of expanding your storage for everyday use. It comes backed with a 5-year warranty and free tech support.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), USB3.1 Type-C |
| QUANTITY | 1 |
| COLOUR | Black |
| MODEL | DataTraveler 70 |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -20 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows (8, 8.1, 10), Mac OS (v.10.10.x), Linux, and Chrome |
| DIMENSIONS | 59 mm x 18.5 mm x 9 mm |
| WEIGHT | 7 g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |