| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-8500 1066MHz Ripjaw Series CL7 (7-7-7-18) Dual Channel kit (2x4GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC3-12800 1600MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series (10-10-10-30) Single module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz NS Series (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 2133MHz PC3-17000 RipjawsZ Series (10-12-12-31) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro Late 2013 Quadruple Channel Kit PC3-14900 1866MHz DDR3 ECC-R SDRAM (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston 12800MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series for Intel/AMD (10-10-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Red Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Module for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (9-11-10-28) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro / Xserve 2009 Memory Matched Set (2x 16GB) PC-8500 1066MHz DDR3 ECC SDRAM Modules
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (10-12-12-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
Kingston Technology is the world's independent memory leader and is well-known for providing high quality memory products at an attractive price. Kingston ValueRAM is your best source for industry-standard memory to maximize the performance and productivity of your system. Built with A-grade components only, Kingston ValueRAM memory modules come with a lifetime warranty.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 1600 MHz |
| STANDARD | PC3L-12800 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL11 |
| MEMORY TIMINGS | 11-11-11 |
| VOLTAGE | 1.35 V / 1.5 V |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 2x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |