8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz RipjawsX Series CL9 Dual Channel Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9-24) Dual Channel kit Red
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 2400MHz RipjawsZ Dual Channel Kit (2x 4GB) CL10 1.65V Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 RipjawsZ Series for Intel X79 (9-11-10-28) Quad2 Channel kit 8x4GB
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 ECC-R PC14900 1866MHz SDRAM ECC for Mac Pro & Xserve Nehalem & Westmere models
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NS Series Desktop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit 2x8GB
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro / Xserve 2009 Memory Matched Set (2x 16GB) PC-8500 1066MHz DDR3 ECC SDRAM Modules
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series for Intel Z68/P67 (9-11-10-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX CL9 (9-9-9-24) Single Desktop Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz Sniper Series (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
Kingston Technology is the world's independent memory leader and is well-known for providing high quality memory products at an attractive price. Kingston ValueRAM is your best source for industry-standard memory to maximise the performance and productivity of your system. Built with A-grade components only, Kingston ValueRAM memory modules come with a lifetime warranty.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1333 MHz |
| STANDARD | PC3 10600 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single |
| CAS LATENCY | CL9 |
| MEMORY TIMINGS | 9-9-9 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |