32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Desktop Memory Module Value Range
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM KVR32N22S6/8 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR4 3000MHz CL15 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (4x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
HyperX HX430C16PB3/32 is a 4G x 64-bit (32GB) DDR4-3000 CL16 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 2G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intel® Extreme Memory Profiles (Intel® XMP) 2.0. Each module has been tested to run at DDR4-3000 at a low latency timing of 16-19-19 at 1.35V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR4-2400 timing of 17-17-17 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3000 MHz |
| STANDARD | PC4 24000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL16 |
| MEMORY TIMINGS | 16-19-19 |
| VOLTAGE | 1.2 V / 1.35 V |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1x 32GB |
| FEATURES | Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |