32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB) for Intel/AMD
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group DELTA RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2 x 8GB) - Black
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 (16-19-19-39) RGB Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM KVR32N22S6/8 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
The TridentZ Series is G.Skill's latest high-performance DDR4 range. Designed especially with gamers and overclockers in mind, these DDR4 kits offer the very best in performance and reliability. In fact, every TridentZ DDR4 kit is built using premium components and is hand-tested to ensure it reaches - or exceeds - the advertised speeds and timings.
White/Gray edition: Luxury hair-line aluminum heatspreaders keep your memory cool at all times, even when you put this DDR4 memory under extreme pressure.
This aggressive 16GB kit is rated to operate at 4400MHz at timings of CL19 (19-19-19-39) and requires voltage up to 1.40V. Equipped with a brand luxury new heatsink with aggressive fin design to offer increased heat dissipation. And these heatsinks not only keep your system cool - they look incredibly cool, too.
As with all memory from G.Skill, these TridentZ DDR4 modules come backed by a lifetime manufacturers warranty and free technical support for added peace of mind.
The Newest Generation of Extreme Performance DDR4 is Here!
Building on the strong success of G.SKILL Trident series, Trident Z series represents one of the world’s highest performance DDR4 memory designed for PC enthusiasts and extreme gamers. Using only the best-in-class components and featuring luxurious hair-line finish aluminum heat-spreaders, Trident Z series is the state-of-the-art DDR4 solution that combines performance and beauty for PC enthusiasts and extreme overclockers to build an ultra-fast PC or achieve new overclocking records.
New Level of Ultimate Performance
Designed for PC enthusiasts, overclockers, and extreme gamers, the Trident Z series DDR4 is built with specially screened ICs qualified under the legendary G.SKILL selection process, and rigorously tested for reliability, compatibility, and performance across a wide range of motherboards.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 4400MHz (DDR4-4400) |
| STANDARD | PC4-35200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL19 |
| MEMORY TIMINGS | 19-19-19-39 |
| VOLTAGE | 1.40V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | White/Gray |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Single-sided 8GB DDR4 modules, two memory modules per kit |
| FEATURES | New efficient heatsinks: White/Gray Intel XMP 2.0 Ready |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |