USB transfer speeds (max): 950 KB/s (read) and 600 KB/s (write) and with write protect lock and security.
| INTERFACE | USB (compatible with USB1.1 and USB2.0) |
| BLUETOOTH STANDARD | v1.1 |
| BUILT-IN STORAGE | 256MB flash based storage |
| BLUETOOTH CLASS | Class 2 |
| RANGE | 10m |
| FREQUENCY BAND | 2.4 GHz |
| DATA TRANSFER RATE | 723 Kbps |
| DIMENSIONS | 74mm x 24mm x 9mm |
| WEIGHT | 20g |
| WARRANTY | 1 year |
| PACKAGING | Retail packaging |
| ACCESSORIES INCLUDED | Windows 98SE Driver CD |
| COMPATIBILITY | Windows XP / ME / 2000 / 98SE (with driver) |