Ultra High Speed Flash drive from Adata. This Flash drive is rated 120x HiSpeed which makes it one of the fastest Flash drives available. This drive waterproof and has a cool rubber surface. Super lightweight reliable design.
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Integral Crypto Drive FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Kingston Ironkey Keypad 200 AES-256 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
64GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
16GB Verbatim V3 (3-Pack) USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
128GB PQI U273V Traveling Disk USB Flash Drive - Red - USB3.0
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
Ultra High Speed Flash drive from Adata. This Flash drive is rated 120x HiSpeed which makes it one of the fastest Flash drives available. This drive waterproof and has a cool rubber surface. Super lightweight reliable design.
Specs from Adatas website:
The A-data USB Rubber disk is a removable flash disk drive with USB “High Speed” standard. Its special design and material allows A-data USB Rubber disk to have the product benefit of being waterproof. Its unique design fits the requirement for special environmental application for USB Flash Disk.
Unlike a regular USB flash disk, A-data USB Rubber disk has many color combination for its appearance. . It can support one NAND flash memory and up to 1GB disk space for mass data storage application. It also has a plug-n-play function.
Its small and convenient size allows users to easily carry the flash disk to any PC system to transfer data without any limitation. A-data Rubber Disk can support USB 2.0 high-speed data transfer. It also has numerous storage capacities, which includes 128MB, 256MB, 512MB and 1GB.
It is highly compatible with PC operation system (OS), so users will not have to load the driver to most of PC OS. It dramatically changes the way people use data storage. Users no longer have to carry laptop computers if they have this device.
Full details available on the manufacturers website.
| CAPACITY | 2GB |
| INTERFACE TYPE | USB2.0 Ultra High-Speed 120x rating |
| FEATURES | Special rubber surface, waterproof flash drive. |
| TRANSFER RATES | Up to 18MB/sec (read) and 13MB/sec (write) |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| ACCESSORIES | USB Extension cable, warranty card, manual |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows ME, Windows 2000, Windows XP, Mac OS 9.x and above, Linux 2.4 or above - no driver required. |
| DIMENSIONS | 65.5 x 16.8 x 9.0 mm |
| WEIGHT | 12g |
| WARRANTY | Lifetime Warranty |