32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Desktop Memory Module Value Range
| IN STOCK |
64GB Kingston 3200MHz CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 2400MHz CL17 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V for Intel Z170 / X99 CL18 Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR4 3000MHz CL15 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-24000 3000MHz Ripjaws V Red CL16 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Kingston ValueRam PC4-25600 3200MHz CL22 1.2V Non-ECC DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
Crucial® Ballistix® gaming memory is designed for high-performance overclocking2 and is ideal for gamers and performance enthusiasts looking to push beyond standard limits. With an anodized aluminum heat spreader in black, white, or red and XMP 2.0 support for automatic overclocking, Crucial Ballistix memory is engineered for the latest AMD and Intel platforms. RGB modules are controlled using popular RGB software, while SODIMM modules offer speed and compact thermal management for laptops.
Modern Design
Anodized aluminum heat spreader available in black, white, or red. Low-profile form factor is ideal for smaller or space-limited rigs.
Ideal for laptop gamers
Crucial Ballistix SODIMM memory is ideal for laptop gamers and performance enthusiasts. Aluminum heat spreader included for thermal management in a compact space.
Redefine Game Performance
XMP 2.0 support and pre-defined profiles let you overclock2 to extract maximum performance. Select the JEDEC default profile for standard performance.
Compatibility Tested
We work with AMD and Intel, as well as motherboard designers and system builders, to ensure our memory is optimized for high performance.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3200MHz |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| CONFIGURATION | 2 x 16GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |