| 1 IN STOCK (1 local - 0 remote) |
|
Ready to ship today Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
2GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NS Series Desktop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x4GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel P55
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM PC3-12800 1600MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Module for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (10-10-10-30) Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-12800 1600MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series (10-10-10-30) Single module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB Kingston 12800MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series (10-11-10-30) Single module
| IN STOCK |
G.SKILL Ripjaws is the award-winning memory module that delivers the best performance at the best price. It's designed for PC enthusiasts, and is available to the masses. With outstanding performance, first-class compatibility, and rock-solid reliability, G.SKILL Ripjaws delivers a significant boost to your games or work, on both AMD and Intel platforms. Its uniquely designed heat spreader not only helps with dissipation, but also adds an aggressive look when installed in your chassis.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 1066MHz |
| STANDARD | PC3-8500 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | CL7 |
| MEMORY TIMINGS | 7-7-7-18 |
| VOLTAGE | 1.5V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK | Red Ripjaws Heatsinks |
| COLOR | Red |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DDR3 SDRAM |
| CONFIGURATION | Double-sided 4GB modules modules, 4 modules per 16GB kit |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |