| 5 IN STOCK (5 local - 0 remote) |
|
Ready to ship Free shipping within Ireland! |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
4TB Western Digital My Passport USB3.0 External Hard Drive - Blue
| IN STOCK |
4TB Toshiba P300 3.5 Inch Serial ATA III 5400RPM 6GB Internal Hard Drive
| IN STOCK |
1TB Seagate Basic 2.5Inch USB3.0 Portable External Hard Drive - Silver
| IN STOCK |
OWC 2TB Thunderbolt 5 Bus-Powered Portable NVMe SSD External Storage Solution
| IN STOCK |
2TB AData HV620S USB3.1 Slim 11.5mm Portable Hard Drive White
| IN STOCK |
1TB AData Black HD650 Durable USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Silicon Power Armor A65B Shockproof/Waterproof Portable Hard Drive USB3.2 - Black/Grey Edition
| IN STOCK |
4TB AData Black HD650 Durable USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
5TB Seagate LaCie Rugged Mini USB3.2 External Hard Drive - Orange
| IN STOCK |
1.5TB Western Digital 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Yellow)
| IN STOCK |
Nothing To Lose With This Design
The Armor A60's innovative cable slot design is specifically equipped for convenient cable-carry and storage, by which users can easily wrap and attach the cable around the drive. It's a portable-friendly way to ensure you never misplace that loose, pesky cable again.
When The Going Gets Tough…
The Armor A60 is certified with 3m military-grade shockproof and IPX4 water-resistance level features for ultimate durability. This sturdiness is a result of the tough rubber casing and advanced internal suspension system which act as the perfect buffer and protect against drops, crushes, dust, and water damage.
A Pattern That's More Than Just A Visual Effect
The Armor A60 has a special grid-textured surface that looks great, but is actually more than meets the eye. It grants anti-slip protection and also promotes resistance from fingerprints and scratches. It's a neat pattern that doubles as a completely functional feature.
Super-Speed USB 3.2 Gen 1: Edit, Transfer, Move On
With super-speed USB 3.2 Gen 1 interface, the Armor A60 delivers swift read and write speeds. Up to 5Gbps cuts the time needed to edit or transfer large files, including HD graphics and videos, to get the job done faster so you can move on to the next project.
| CAPACITY | 2TB |
| INTERFACE TYPE | USB3.2 Also backwards compatible with USB2.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch portable hard drive |
| DATA TRANSFER RATES | Up to 5Gbps (USB3.0 speed) |
| HDD DETAILS | Built-in 2.5" hard drive |
| DIMENSIONS | 138.5mm x 85.9mm x 23.2mm |
| WEIGHT | 228g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 Linux 2.6.31 or later Mac OS 10.5 or later |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature:5℃ - 55℃ Storage temperature:-40℃ - 70℃ |
| ACCESSORIES INCLUDED | USB3.2 cable User Manual |
| SPECIAL FEATURES | Includes SP Widget free download software, providing 7 major back-up and security functions |
| DEVICE TYPE | Portable hard drive |
| COLOUR | All-Black |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |