32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
4GB Axiom PC4-17000 DDR4 2133MHz Memory Module
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group DDR4 3600MHz CL18 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Dual Channel Kit (2x 16GB) Classic Camo
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
64GB Kingston Fury Renegade 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
Ultra-fast FURY™ Renegade DDR4 RGB is the perfect upgrade for the gamer who wants cutting-edge performance and brilliant RGB style in their AMD- or Intel-based system. The dynamic RGB lighting effects utilize Kingston FURY's patented Infrared Sync Technology™ to provide smooth, synchronized lighting effects. The aggressive, stylish black heat spreader and matching black PCB will allow you to beat the heat and strike fear into the hearts of your foes.
Renegade DDR4 RGB is Intel XMP certified with profiles optimised for Intel’s latest chipsets – just select the hand-tuned profile in your BIOS and you’re set. 100 per cent factory tested at speed and backed by a lifetime warranty and over 30 years of expertise, dependable Renegade DDR4 RGB gives you extreme performance, show-stopping looks and maximum peace of mind.
Dynamic RGB lighting effects
Let your inner light shine and bring your battle station to life with smooth, stunning, RGB lighting effects.
Kingston FURY Infrared Sync Technology™
Easily keep your RGB effects synced without the need for additional cables thanks to Kingston FURY's patented Infrared Sync Technology.
Fierce black aluminium heat spreader
The dense black aluminium heat spreader and matching black PCB keep your rig running and looking cool.
Optimised for Intel with XMP
Intel Extreme Memory Profile technology makes overclocking a breeze. Simply select one of the built-in, hand-tuned profiles in your BIOS to get the benefits of overclocking without having to manually adjust the memory timings yourself.
Ready for AMD Ryzen™
Get memory that’s Ready for AMD Ryzen and will seamlessly integrate with your AMD-based system. A reliable, compatible performance boost for your build.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3000MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 32GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |