32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Channel Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Fury Renegade 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
CORSAIR VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
VISUALIZE, SYNCHRONIZE, MEMORIZE.
VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
NEXT GENERATION SOFTWARE
Powerful CORSAIR iCUE software brings your system to life with dynamic RGB lighting control, synchronized across all your iCUE compatible products, including memory, fans, RGB LED light strips, keyboards, mice and more.
Customize dozens of preset lighting profiles, experiment with a huge variety of user adjustable colors and adjust LED brightness to perfectly match your system.
MAXIMUM BANDWIDTH AND TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for peak performance on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards.
NO WIRES REQUIRED
Requires no extra wires or cables for a clean and seamless install.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Provides the highest signal quality for the greatest level of performance and stability.
TIGHTLY SCREENED MEMORY
Carefully screened ICs for extended overclocking potential.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Improves thermal conductivity for superb memory cooling even when overclocked.
XMP 2.0 SUPPORT
A single BIOS setting is all that’s required to set your memory to its ideal performance settings, for optimum performance.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3600MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.2,1.35 V |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 8GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |