8GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Module for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Upgrade Kit for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems (3x 4GB)
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-12800 1600MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series for Intel Z68/P67 (9-11-10-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (10-10-10-30) Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series for Intel/AMD (10-10-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series (10-12-12-31) Quad Channel Kit 4x8GB
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 RipjawsZ Series for Intel X79 (9-11-10-28) Quad2 Channel kit 8x4GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (9-11-20-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop Memory Module
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM PC3-12800 1600MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
Kingston FURY™ Beast DDR3 automatically overclocks to frequencies up to 1866MHz*, dishing out an instant, hassle-free, reliable boost of power tuned for Intel’s 100 Series chipset. Beast’s asymmetric, edgy design stands out from the blocky, squared crowd and is crafted with quality aluminium. Rocking a black PCB, diamond-cut finish with coloured modules in blue, black and red makes the FURY Beast DDR3 amp up even the most audacious builds.
Plug N Play functionality up to 1866MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, Kingston FURY Beast DDR3 will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
Bold and asymmetric heat spreader makes a stylish statement
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station’s style.
Black PCB and multiple colour variants for a customisable colour scheme
Kingston FURY Beast DDR3 comes in multiple colours, so there’s sure to be one that goes with your system or that custom case mod you’ve been working on.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1600MHz |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual-channel |
| CAS LATENCY | CL10 |
| VOLTAGE | 1.5V |
| HEATSINK | Heatsink |
| COLOR | Blue |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1 x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |