8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB OWC PC3-12800 DDR3 1600MHz SO-DIMM 204 Pin CL11 Memory Upgrade Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
4GB Team Group DDR3 Elite 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
4GB Hyperam DDR3 1600MHz CL11 PC3-12800 Desktop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel P55
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 Ripjaw Series (9-9-9-24) Single desktop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit 2x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz RipjawsX Series CL9 Dual Channel Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 2133MHz PC3-17000 RipjawsZ Series (10-12-12-31) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series (10-10-10-30) Single module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz RipjawsX Series (11-13-13-31) Dual Channel Kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz Sniper Series (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
Kingston FURY™ Beast DDR3 automatically overclocks to frequencies up to 1650MHz*, dishing out an instant, hassle-free, reliable boost of power tuned for Intel’s 100 Series chipset. Beast’s asymmetric, edgy design stands out from the blocky, squared crowd and is crafted with quality aluminium. Rocking a black PCB, diamond-cut finish with coloured modules in blue, black and red makes the FURY Beast DDR3 amp up even the most audacious builds.
Plug N Play functionality up to 1866MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, Kingston FURY Beast DDR3 will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
Bold and asymmetric heat spreader makes a stylish statement
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station’s style.
Black PCB and multiple colour variants for a customisable colour scheme
Kingston FURY Beast DDR3 comes in multiple colours, so there’s sure to be one that goes with your system or that custom case mod you’ve been working on.
| CAPACITY | 4GB |
| MEMORY SPEED | 1600MHz |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual-channel |
| CAS LATENCY | CL10 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| HEATSINK | Heatsink |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1 x 4GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |