32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
96GB OWC PC23400 2933MHz DDR4 RDIMM for Mac Pro 2019 models (6x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston 3200MHz CL22 1.2 V DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4 U-DIMM Desktop DDR4-2666MHz, CL19, 4GBx1
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
Corsair 16GB dual channel kit from the Vengeance RGB PRO series, equipped with white heatsinks featuring amazing RGB lighting. Two matched 8GB modules rated to run at 3600MHz at a CAS latency of CL18. Backed by Corsair's lifetime warranty. Corsair has long been the favorite choice of overclockers, computer hardware enthusiasts and gamers alike.
VISUALIZE, SYNCHRONIZE, MEMORIZE.
VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
NEXT GENERATION SOFTWARE
Powerful CORSAIR iCUE software brings your system to life with dynamic RGB lighting control, synchronized across all your iCUE compatible products, including memory, fans, RGB LED light strips, keyboards, mice and more.
Customize dozens of preset lighting profiles, experiment with a huge variety of user adjustable colors and adjust LED brightness to perfectly match your system.
MAXIMUM BANDWIDTH AND TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for peak performance on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards.
NO WIRES REQUIRED
Requires no extra wires or cables for a clean and seamless install.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Provides the highest signal quality for the greatest level of performance and stability.
TIGHTLY SCREENED MEMORY
Carefully screened ICs for extended overclocking potential.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Improves thermal conductivity for superb memory cooling even when overclocked.
XMP 2.0 SUPPORT
A single BIOS setting is all that’s required to set your memory to its ideal performance settings, for optimum performance.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3600MHz |
| STANDARD | PC4-28800 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL18 |
| MEMORY TIMINGS | 18-22-22-42 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | White |
| BUILT-IN RGB | Yes |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 8 GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |