ASRock X870 Steel Legend WiFi AMD X870 Socket AM5 DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
MSI PRO Z790-P WIFI Intel LGA 1700 ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Rack Half Width Dual Socket 4th Gen Intel Server Motherboard
| IN STOCK |
Gigabyte AMD B550I Aorus Pro AX AM4 Mini ITX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASUS WS SAGE S2066 Intel X299 LGA 2066 Socket R4 SSI CEB DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASUS TUF Gaming B550-PLUS AMD B550 Socket AM4 ATX Motherboard
| IN STOCK |
MSI B550M PRO-VDH AMD B550 Socket AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASRock Z790M-ITX WIFI Intel Z790 Socket 1700 DDR5 Mini-ITX Motherboard
| IN STOCK |
ASUS TUF GAMING B550M PLUS AMD B550 Socket AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASRock Intel H610 LGA 1700 Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
ASRock Z790 Pro RS WiFi Intel Z790 Socket 1700 DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
MSI MAG Tomahawk Intel Z790 LGA 1700 ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
ASUS PRIME B550M-K AMD B550 Socket AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
MSI AMD A520M-A Pro Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASRock AMD A520M-HDV AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
The ASRock H510M-HVS LGA 1200 Intel H510 this motherboard is perfect for a daily driver completing daily tasks without issue. A great budget board that performs for your needs.
PREMIUM 50A POWER CHOKE
ASRock’s premium 50A power chokes effectively make the saturation current up to three times better, thus providing enhanced and improved Vcore voltage to the motherboard.
Clever Access Memory
Conventional PC systems processor can only access a fraction of graphics memory and limits system performance. With Clever Access Memory, the data channel gets expanded to harness the full potential of GPU memory, removes the bottleneck and increase performance.
HDMI 4k @60Hz
Supports the most recent HDMI 4K 60Hz graphics output specification. With the larger bandwidth and increased frame rate, the motion on your screen becomes more fluid and less blurry.
Dual Graphics Outputs
Complete with two types of most used connectors! Packed with a D-Sub + HDMI combo, you have more graphics output options now.
High Density Glass Fabric PCB
High Density Glass Fabric PCB design that reduces the gaps between the PCB layers to protect the motherboard against electrical shorts caused by humidity.
Sapphire Black PCB
Pure black PCB appearance. The new Sapphire Black PCB represents rock-solid quality and gives the motherboard a more mysterious touch.
Water Pump Header
This is not only a standard CPU fan header, but also supports water pumps! This header provides a maximum of 2A power for supporting the most popular water pumps. User also can adjust the voltage of water pump to get higher cooling performance with lower noise.
Full Spike Protection
Some sensitive digital components on the motherboard are vulnerable to power surges, the excessive current may cause your system to malfunction immediately. ASRock Full Spike Protection includes various technologies to prevent your motherboard’s components from being damaged by these unexpected voltage spikes.
Live Update & APP Shop
ASRock Live Update & APP Shop is designed for your convenience. We provide various apps and support software for users to download. You can also easily optimize your system and keep your motherboard up to date with ASRock Live Update & APP Shop.
| FORM FACTOR | Miicro ATX |
| SOCKET TYPE | LGA 1200 |
| COMPATIBLE PROCESSORS | Compatible processor series: Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel® Pentium® |
| CHIPSET | Intel H510 |
| MEMORY STANDARD | DDR4-SDRAM Supported memory clock speeds: 2133,2400,2666,2800,2933,3200 MHz |
| MEMORY SLOTS | 2 |
| MEMORY CHANNELS | Dual Channel |
| MAXIMUM INTERNAL MEMORY | 64GB |
| PORTS | Ethernet LAN (RJ-45) ports: 1 HDMI ports quantity: 1 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: 2 USB 2.0 ports quantity: 4 PS/2 ports quantity: 2 |
| ETHERNET | Gigabit Ethernet |
| ONBOARD USB 2.0 | 1 |
| ONBOARD USB 3.1 | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors: 1 |
| SATA III CONNECTORS | 4 |
| FRONT PANEL AUDIO | 1 |
| FRONT PANEL CONNECTOR | 1 |
| MAIN POWER CONNECTOR | 1 |
| CPU FAN CONNECTOR | 1 |
| 4 PIN FAN CONNECTORS | Chassis/Water Pump Fan Connector (4-pin) (Smart Fan Speed Control) |
| TPM | SPI TPM Header |
| AUDIO CHIPSET | Realtek ALC887 / Realtek ALC897 |
| AUDIO CHANNELS | 7.1 channels |
| PCI EXPRESS X1 | 1 |
| PCI EXPRESS X16 | 1 |
| SUPPORTED OPERATING SYSTEMS | Microsoft Windows 10 64-bit / 11 64-bit |
| DIMENSIONS | Width: 197 mm Depth: 188 mm |