Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
The GeForce RTX™ 3080 delivers the ultra performance that gamers crave, powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture. It’s built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience.
The all-new NVIDIA Ampere architecture features new 2nd generation Ray Tracing Cores and 3rd generation Tensor Cores with greater throughput. The NVIDIA Ampere streaming multiprocessors are the building blocks for the world’s fastest, most efficient GPU for gamers and creators.
GeForce RTX™ 30 Series GPUs are powered by NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture, delivering the ultimate performance, ray-traced graphics, and AI acceleration for gamers and creators.
NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors
The building blocks for the world’s fastest, most efficient GPU, the all-new Ampere SM brings 2X the FP32 throughput and improved power efficiency.
2nd Generation RT Cores
Experience 2X the throughput of 1st gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole new level of ray tracing performance.
3rd Generation Tensor Cores
Get up to 2X the throughput with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS. Now with support for up to 8K resolution, these cores deliver a massive boost in game performance and all-new AI capabilities.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| MEMORY SIZE | 10GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 320 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | Processor frequency: 1440MHz Processor boost clock speed: 1710MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 x DisplayPorts |
| HDMI PORTS | 1 x HDMI |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 320 W Minimum system power supply: 750 W |
| CUDA CORES | 8704 |
| POWER CONNECTORS | 2x 8-pin |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |