MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
o you require higher performance computation for deep learning, high-performance computing (HPC) workloads, or graphics?
Companies are facing greater computational and graphics requirements as large and complex computational models become more commonplace. Traditional CPU technology is no longer able to keep up with these increasing demands. NVIDIA® accelerators for HPE ProLiant servers seamlessly integrate GPU computing with select HPE server families. Designed for power-efficient, high-performance supercomputing, NVIDIA accelerators deliver dramatically higher application acceleration than a CPU-only approach for a range of deep learning, scientific, and commercial applications. The thousands of NVIDIA CUDA® cores of each accelerator allow it to divide large computing or graphics tasks into thousands of smaller tasks that can be run concurrently, thus enabling much faster simulations and improved graphics fidelity for extremely demanding 3D models.
What's new
- NVIDIA Quadro P1000 Graphics Accelerator.
- NVIDIA Quadro P2200 Graphics Accelerator.
Features
Increased Performance to Solve Problems Faster
- The NVIDIA accelerators for HPE ProLiant servers improve computational performance, dramatically reducing the completion time for parallel tasks, offering quicker time to solutions.
- Co-locating the NVIDIA Quadro® or NVIDIA GRID GPUs with computational servers, large data sets can be shared, dramatically improving display refresh rates.
- These GPUs are specifically designed to enable rich graphics in virtualized environments. Hewlett Packard Enterprise can satisfy NVIDIA GRID software via HPE Complete.
- NVIDIA accelerators can be configured and monitored by HPE Insight Cluster Management Utility (CMU). HPE Insight CMU monitors and displays GPU health and temperature, as well as installs and provisions the GPU drivers and CUDA software.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | Quadro RTX 4000 |
| MEMORY SIZE | 8GGB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GrGDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | 125 W |
| DIMENSIONS | Depth: 111 mm Height: 17.3 mm Width: 241.3 mm |
| PRODUCT WEIGHT | 790 g |
| CUDA CORES | 2304 |