AsRock Phantom Gaming FHD 1920 x 1080 pixels Curved Monitor - 27in
| IN STOCK |
ViewSonic TD1655 15.6" Touchscreen 1920 x 1080 Full HD Computer Monitor
| IN STOCK |
Dell P2419H 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Monitor - 24 in
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
Samsung Odyssey G7 32 Inch 3840 x 2160 4K Ultra HD LED Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
ASUS TUF Gaming VG279QM 1920 x 1080 pixels Full HD LED HDR Gaming Monitor - 27 in
| IN STOCK |
The ViewSonic® VA2759-smh is a 27” Full HD LED monitor designed for both office and home use. With SuperClear® IPS Panel technology, this monitor offers best-in-class screen performance with ultra-wide viewing angles. Vivid 1920x1080 resolution and dual speakers, combined with a sleek edge-to-edge frameless design, deliver an immersive viewing experience for home entertainment and multimedia applications. What’s more, the minimalistic design of this monitor makes it perfect for nearly seamless multi-screen setups. HDMI and VGA inputs deliver flexible connectivity options for both computing and gaming environments, while ViewSonic’s exclusive ViewMode feature provides intuitive presets for optimized screen performance in different applications. In addition, Flicker-Free technology and a Blue Light Filter help to minimize eye strain from extended viewing periods. With ViewSonic’s industry-leading 3-year limited warranty, this monitor is a solid long-term investment for enterprise and home applications.
- SuperClear® IPS panel technology
- Frameless design
- Versatile connectivity
- Full HD 1080p resolution
- Superior color rendering and intuitive settings
| SCREEN SIZE | 27 |
| RESOLUTION | 1920 x 1080 pixels |
| SUPPORTED RESOLUTIONS | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| DISPLAY TYPE | LCD |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colors |
| BRIGHTNESS | (typical): 250 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | Contrast ratio (typical): 1000:1 Contrast ratio (dynamic): 50000000:1 |
| RESPONSE TIME | 5 ms |
| ASPECT RATIO | 16:9 |
| HORIZONTAL SCAN RANGE | 54 - 85.5 kHz |
| VERTICAL SCAN RANGE | 48 - 76 Hz |
| INPUT CONNECTORS | 1 |
| BUILT-IN SPEAKERS | Built-in speaker(s) Number of speakers: 2 |
| AC INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | Width (with stand): 622.5 mm Depth (with stand): 235 mm Height (with stand): 446.3 mm |
| PACKAGE CONTENTS | Cables included: AC, AUX, VGA Quick start guide |
| WALL MOUNTABLE | VESA mount 100 x 100 mm |