MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
The GeForce® GTX 1650 is built with the breakthrough graphics performance of the award-winning NVIDIA Turing™ architecture. It's a supercharger for today's most popular games, and even faster with modern titles.
MORE CREATING, LESS WAITING
Dedicated GPU power accelerates the creative apps you use every day. Combined with NVIDIA Creator Ready Drivers, you’ll get the best performance and reliability to supercharge your creativity. We’ll handle the tech so you can focus on your passion, creating.
AWESOME PERFORMANCE
Easily upgrade your PC and get game ready with performance that’s up to 2X the GeForce® GTX 950 and up to 70% faster than the GTX 1050 on the latest games.
TURING SHADERS
Featuring concurrent execution of floating point and integer operations, adaptive shading technology, and a new unified memory architecture with twice the cache of its predecessor, Turing shaders enable awesome performance increases on today’s games. Get 1.4X power efficiency over previous generation for a faster, cooler and quieter gaming experience that take advantage of Turing’s advanced graphics features.
NVIDIA ANSEL
This powerful photo mode lets you take professional-grade photographs of your games like never before. Now, you can capture and share your most brilliant gaming experiences with super-resolution, 360-degree, HDR, and stereo photographs.
GeForce® EXPERIENCE
Capture and share videos, screenshots, and livestreams with friends. Keep your GeForce® drivers up to date. And optimize your game settings. GeForce® Experience™ lets you do it all. It’s the essential companion to your GeForce® graphics card.
0-dB TECH
Keep Silent while you are experiencing the multimedia application and general workload. The operating fans only occurs while working on heavier loading such as gaming that the GPU temperature surpasses 60°C.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1650 |
| MEMORY SIZE | Discrete graphics adapter memory: 4 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 128 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | Processor frequency: 1410 MHz Processor boost clock speed: 1590 MHz |
| DISPLAY PORTS | 2 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 75 W Minimum system power supply: 300 W |
| DIMENSIONS | Depth: 112 mm Height: 40 mm Width: 170 mm |
| CUDA CORES | 896 |
| POWER CONNECTORS | Supplementary power connectors: 1x 6-pin |
| SLOTS WIDTH | 2 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |