| CAPACITY | 2GB |
| STANDARD | PC4000 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual Channel kit |
| MEMORY SPEED | 400MHz (DDR400) |
| CAS LATENCY | CL3 |
| MEMORY TIMINGS | 3-3-2-8 |
| VOLTAGE | 2.7V (EVP up to 2.9V) |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| FEATURES | 6-layer PCB, EVP, ULN, platinum copper heatspreaders |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 184-pin DDR SDRAM |
| CONFIGURATION | Double-sided 1GB DDR RAM modules |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime warranty |