ASRock AMD B650M Pro RS WiFi AM5 Micro ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
Gigabyte AMD A520 S2H AM4 Micro ATX Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Half Width 4th Gen Intel Single Socket Server Motherboard
| IN STOCK |
ASUS PRIME B550M-A WIFI II AMD Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
ASUS ROG STRIX B550-A GAMING AMD B550 ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock AMD A520M-HVS Socket AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASUS ROG Strix B660-A Gaming D4 WIFI D4 LGA 1700 ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
ASUS WS SAGE S2066 Intel X299 LGA 2066 Socket R4 SSI CEB DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock AMD B550M-HDV AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASRock X870 Steel Legend WiFi AMD X870 Socket AM5 DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
Gigabyte AMD B550M AORUS ELITE Socket AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
MSI B550M PRO-VDH AMD B550 Socket AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
MSI B550M PRO-VDH motherboard AMD B550 AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock H610M-HVS/M.2 R2.0 Intel H610 Socket LGA 1700 Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Rack Half Width Dual Socket 4th Gen Intel Server Motherboard
| IN STOCK |
The Gigabyte Z690 AORUS XTREME is a gamer's dream in an unprecedented display of the latest technology one can ask for. Performance unparalleled to handle the most intense tasks, but looks absolutely fantastic in action. Durability, XTREME Personalization, and connection flexibility are a few of the many major hallmarks of this board.
| FORM FACTOR | E-ATX |
| SOCKET TYPE | LGA 1700 |
| COMPATIBLE PROCESSORS | 12 Gen Intel processors |
| CHIPSET | Z690 |
| MEMORY STANDARD | Support for DDR5 6600(O.C.) / 6400(O.C.) / 6200(O.C.) / 6000(O.C.) / 5800(O.C.) / 5600(O.C.) / 5400(O.C.) / 5200(O.C.) / 4800 / 4000 MHz memory modules |
| MEMORY SLOTS | 4 |
| MAXIMUM INTERNAL MEMORY | 128GB |
| PORTS | 1 x Q-Flash Plus button 1 x OC Ignition button 1 x Clear CMOS button 2 x SMA antenna connectors (2T2R) 2 x Thunderbolt™ 4 connectors (USB Type-C® port, with USB 3.2 Gen 2 support) 10 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red) 2 x RJ-45 ports 1 x optical S/PDIF Out connector 2 x audio jacks |
| ETHERNET | Marvell® AQtion AQC113C 10GbE LAN chip (10 Gbps/5 Gbps/2.5 Gbps/1 Gbps/100 Mbps) (LAN1) Intel® 2.5GbE LAN chip (2.5 Gbps/1 Gbps/100 Mbps) (LAN2) |
| ONBOARD USB 2.0 | 4 x USB 2.0/1.1 ports available through the internal USB header (with the included front USB header extension cable) |
| ONBOARD USB 3.1 | Chipset+Intel® Thunderbolt™ 4 Controller: 2 x USB Type-C® ports on the back panel, with USB 3.2 Gen 2 support Chipset: 1 x USB Type-C® port with USB 3.2 Gen 2x2 support, available through the internal USB header 6 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red) on the back panel Chipset+USB 3.2 Gen 2 Hub: 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red) on the back panel Chipset+USB 3.2 Gen 1 Hub: 4 x USB 3.2 Gen 1 ports available through the internal USB headers |
| M.2 SLOTS | CPU: 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2A_CPU) Chipset: 2 x M.2 connectors (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2P_SB, M2Q_SB) 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2M_SB) |
| SATA III CONNECTORS | 4 |
| S/PDIF OUT | 1 |
| MAIN POWER CONNECTOR | 1 x 24-pin ATX main power connector 2 x 8-pin ATX 12V power connectors |
| CPU FAN CONNECTOR | 1 x CPU fan header 1 x water cooling CPU fan header |
| 4 PIN FAN CONNECTORS | 4 x system fan headers |
| CHASSIS FAN CONNECTORS | 4 x system fan headers 4 x system fan/water cooling pump headers |
| RGB LED HEADER | 1 x AORUS RGB Memory Armor power header 2 x addressable LED strip + RGB LED strip combo extension cable headers |
| AUDIO CHIPSET | 1 ESS ES9280AC DAC chip + 2 ESS ES9080 chips |
| AUDIO CHANNELS | DTS® Sound Unbound™ High Definition Audio 2-channel |
| PCI EXPRESS X16 | 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16) * For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot. 1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8) * The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When the PCIEX8 slot is populated, the PCIEX16 slot operates at up to x8 mode. (The PCIEX16 and PCIEX8 slots conform to PCI Express 5.0 standard.) 1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4_1) (The PCIEX4_1 slot conforms to PCI Express 3.0 standard.) |
| RAID | Support for RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10 |
| CROSSFIRE | Support for AMD Quad-GPU CrossFire™ and 2-Way AMD CrossFire™ technologies |
| SUPPORTED OPERATING SYSTEMS | Windows 10 |
| THUNDERBOLT | 2 x Thunderbolt™ 4 connectors (USB Type-C® port, with USB 3.2 Gen 2 support) |
| BLUETOOTH | ver 5.2 |
| WIFI | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| RESOLUTION | 2 x Intel® Thunderbolt™ 4 connectors (USB Type-C® ports), supporting DisplayPort and Thunderbolt™ video outputs and a maximum resolution of 5120x2880@60 Hz with 24 bpp (via single display output) |
| DIMENSIONS | 30.5cm x 28.5cm |