Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
SAPPHIRE PULSE AMD Radeon™ RX 6600
The SAPPHIRE PULSE AMD Radeon™ RX 6600 Graphics Card runs on the powerful Dual-X Cooling Technology coupled with Intelligent Fan Control to keep temperatures low and fan noise low. The refined PCB design delivers stable, reliable, and steady performance, which efficiently lowers PCB temperature and component signal noise.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 6600 |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 128 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | Processor boost clock speed: 2491 MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | 140 W Minimum system power supply: 500 W |
| DIMENSIONS | Depth: 193 mm Height: 40 mm Width: 120 mm |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 1x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2 |