Noctua U12A Chromax 120MM CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AMD AM5 M4 Backplate
| IN STOCK |
Jonsbo 92mm Computer Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 140mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 92mm 2500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
be quiet! Dark Rock Slim CPU Air Cooler
| IN STOCK |
Alpenföhn Dolomit 120MM Premium Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC Custom Mounting Frame
| IN STOCK |
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB 120mm Liquid CPU Cooler
| IN STOCK |
be quiet Shadow Rock Slim 2 CPU Air Cooler
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC AIO Mounting Frame
| IN STOCK |
Thermal Grizzly Ryzen 7000 Direct Die Frame
| IN STOCK |
Noctua Chromax 140mm CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AM5 Adapter & Offset Mounting Kit
| IN STOCK |
Startech FAN1156PWM Processor CPU Cooler
| IN STOCK |
Powerful Cooling Performance
Optimally designed aluminum fins disperse heat away from the CPU via 5 heatpipes, while switching noise free, high capacity 120mm fan quickly cools the heatsink for stable operation of high performance CPUs.
Dual Fan Support
The heatsink is designed to mount one or two fans according to the users preferences.
Differentiated Design
Differentiated from typical U-shaped heatpipe coolers, a central band of rippled aluminum fins adds a sleek and cool aesthetic finish.
Versatile Compatibility
The CNPS10X Performa accommodates a broad range of sockets.
Intel LGA1156 / 1366 / 775
AMD AM3 / AM2+ / AM2 / 754 / 939 / 940
180mm Wide Case Compatibility
For optimum case compatibility the heatsink’s height is set to 152mm which ensures compatibility with case width of 180mm or greater.
High Performance Super Thermal Grease ZM-STG2M
The high performance super thermal grease ZM-STG2 maximizes heat transfer from the CPU to the base of CNPS10X Performa for intensified cooling performance.
PWM Fan Speed Resistor
When connected to the resistor cable (RC24P), the input voltage of the PWM Fan can be adjusted to control the fan speed and noise level according to user preference.
| SOCKET COMPATIBILITY | Intel: LGA 2066/2011-V3/2011/1200/115X CPUs, AMD: AM4 CPU |
| ROTATION SPEED (RPM) | 2000 |
| MAX NOISE LEVEL | Noise level (low speed): 17 dB Noise level (high speed): 36 dB |
| HEATSINK MATERIALS | Aluminium, Copper |
| FAN SIZE (DIAMETER) | 12 cm |
| TYPE | Cooler |
| CONNECTORS | 4-Pin |
| DIMENSIONS | 100 x 132 x 152 mm |
| WEIGHT | 748 g |
| COLOR | Black |