ViewSonic TD1655 15.6" Touchscreen 1920 x 1080 Full HD Computer Monitor
| IN STOCK |
ASUS TUF Gaming VG279QM 1920 x 1080 pixels Full HD LED HDR Gaming Monitor - 27 in
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
Dell P2419H 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Monitor - 24 in
| IN STOCK |
AsRock Phantom Gaming FHD 1920 x 1080 pixels Curved Monitor - 27in
| IN STOCK |
AOC FHD VA 1920 x 1080 pixels Frameless Gaming Monitor - 24.5in
| IN STOCK |
Essential Ergonomics
Planted upon its sturdy, robust stand, feel free to turn, pivot and swivel the display to whatever the occasion calls for.
Infused with Color
In the professional world, accuracy is everything. Utilize color-enhancing and eyecare technologies for pinpoint precision.
ZeroFrame1 Design
The near bezel-less design creates a more seamless look, allowing you to see more of what matters most: the screen.
A Strong, Ergonomic Edge
Courtesy of a firm, stainless steel base – you can easily tilt, pivot, swivel and make height adjustments at a moment’s notice.
Built-in Speaker
The built-in speaker system lets you enjoy powerful sound without the need for a separate set up.
Resolution Matters
Choose from a wide range of resolutions from Full HD1 up to 4K UHD.
A Wide Range of Color
100% sRGB means more color, more accurate, lifelike images for the professional who demands perfection.
Designed for Accuracy
Acer ColorPlus™1 is a set of technologies aimed to recreate realistic, consistent colors and sharper overall visuals.
Casually Make Adjustments
No need to fiddle with the buttons. Easily modify your monitor settings via our convenient Acer Display Widget utility software.
| SCREEN SIZE | 71.1 cm (28") |
| RESOLUTION | Display resolution: 3840 x 2160 pixels HD type: 4K Ultra HD |
| DISPLAY TYPE | LED |
| REFRESH RATE | Maximum refresh rate: 60Hz |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 1.06 billion colours |
| BRIGHTNESS | 300 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | Contrast ratio (typical): 1000:1 Contrast ratio (dynamic): 100000000:1 Screen shape: Flat |
| RESPONSE TIME | 4ms |
| ASPECT RATIO | 16:9 |
| INPUT CONNECTORS | 1 x DisplayPorts 1 x Mini DisplayPorts |
| BUILT-IN SPEAKERS | 2 |
| COLOR | Black |
| PACKAGE CONTENTS | HDMI,USB |
| WALL MOUNTABLE | VESA mounting Panel mounting interface: 100 x 100 mm |
| AMD FREESYNC | AMD FreeSync |