Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
SAPPHIRE PULSE AMD Radeon™ RX 6800 XT
The SAPPHIRE PULSE AMD Radeon™ RX 6800 XT yields robust 4K gaming performance at the optimal budget. Push your limits with high refresh rate competitive gaming and streamlined designs for incredible performance and efficiency powered by AMD’s visionary RDNA2 architecture. SAPPHIRE’s renowned components like the dual ball bearing fans, fuse protection and dual BIOS ensure a quality and reliability.
The remarkable SAPPHIRE Tri-X Cooling Technology powered by two fans on the outside and the middle fan with reverse spinning direction secures a low temperature and low noise solution. These efficient cooling solutions alongside the all-aluminum aesthetic backplate coupled with our SAPPHIRE exclusive TriXX Boost builds a mix of incredible performance and stability with the PULSE AMD Radeon™ RX 6800 XT. Take your gaming to the next level with the PULSE AMD Radeon™ RX 6800 XT as the beating heart of your PC!
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 6800 XT |
| MEMORY SIZE | 16GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 2310MHz |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| HDMI PORTS | 1 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 350 W Minimum system power supply: 750 W |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 2x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2.7 |