Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
PERFORMANCE
GeForce RTX™ 3070 with 8G memory and 448 GB/s memory bandwidth has 5888 CUDA® Cores, 2nd gen ray-tracing cores, and 3rd gen tensor cores operating in parallel. It is the most suitable solution for those who are gaming, rendering, and developing A.I. technology.
EXTREME OVERCLOCKING
The graphics card uses the better power phase design to allow the MOSFET to operate at lower temperature, and over-temperature protection design and load balancing for each MOSFET.
DUAL BIOS
The silent mode will provide a quieter experience. The mode switch requires a reboot to take effect. The default is OC mode.
DESIGN CONCEPT
In the AORUS dimension, everything is constructed digitally. The lighting and patterns are mapped onto the products with an efficient, free-flowing style.
MAX-COVERED COOLING
The Max-Covered cooling features 3x 100mm unique blade stack fans with wind claw design and alternate spinning, so the air pressure can completely cover the heatsink.
LCD EDGE VIEW
The LCD monitor not only display graphics card information, but also various favorite texts, pictures, and GIFs. You can also adjust lighting effects via RGB FUSION 2.0 software.
RGB FUSION 2.0
With 16.7M customizable color options and numerous lighting effects, you can choose lighting effects or synchronize with other AORUS devices.
EXCELLENCE
Excellent circuit design with top-grade materials, not only maximizes the excellence of the GPU, but also maintains stable and long-life operation.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3070 |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 Bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 14000 MHz |
| NUMBER OF FANS | 3 |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680x4320 |
| HDMI PORTS | 3 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | Recommended PSU 650W |
| DIMENSIONS | L=290 W=131 H=60 mm |
| POWER CONNECTORS | 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2.5 |
| WARRANTY | 4 years limited manufacturers warranty |