Bitspower G1/4 Computer Cooling System Cool Fitting
| IN STOCK |
Phanteks Ball Valve G1/4 Computer Cooling System Hose Connector
| IN STOCK |
Phanteks G 1/4 Computer Cooling System Adapter Fitting - Chrome
| IN STOCK |
Phanteks 13/10MM G1/4 Soft Tube Fitting - Chrome
| IN STOCK |
Bitspower Multi Link Computer Cooling System Adapter
| IN STOCK |
Koolance G1/4 Screw Connector Cooling Fitting
| IN STOCK |
Phanteks Glacier G1/4 Rotary Adapter Fitting - Chrome
| IN STOCK |
Corsair Hydro X Series XF 90° Hardware Cooling Accessory Fitting - Black, 2-Pack
| IN STOCK |
Koolance QD3 Female Quick Disconnect No-Spill Cool Fitting
| IN STOCK |
Bitspower Multi Link Computer Cooling System Adapter
| IN STOCK |
Bitspower Premium G1/4 Cooling Stop Fitting
| IN STOCK |
Phantek Glacier rotary Hard Tube Adapter Fitting - Chrome
| IN STOCK |
Bitspower Computer Cooling System G1/4 Extender - White
| IN STOCK |
Corsair Hydro X Series XF Hardware Cooling Accessory Rotary Y-Splitter - Black
| IN STOCK |
Bitspower Touchaqua G1/4 Cooling Stop Fitting - Black
| IN STOCK |
The Glacier Fittings are designed to compliment and work seamlessly with all Phanteks’ water cooling products. The fittings are made from premium materials according to the finest standards of craftsmanship from Phanteks. The Glacier Fittings are CNC-machined from solid brass and precisely engineered to create a high flow design for extreme water cooling performance. VITON sealing from the Automotive and Aerospace Industries ensure the best reliability and longevity. The Fittings are available in Satin Black and Mirror Chrome finish.
| TYPE | 12mm Hard Tube Rotary Fitting 90 |
| COLOR | Satin Black |
| MATERIAL | Aluminum (Anodized / Chrome-plated) |
| SCREW THREAD | G1/4 |
| COMPATIBITLITY | Hard tubing 12mm OD PETG, Acrylic, Brass, Stainless Steel, Copper |
| DIMENSIONS | Outer Diameter 19mm (0.74 in) Installed Height 30mm (1.18 in) |
| WEIGHT | 53g |
| CONNECTING THREAD | G1/4 |