|
Expected to ship within 10 days of order Free shipping within Ireland! |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
120GB OWC Mercury Electra 6G SSD 2.5
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
480GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology KC600 2.5-inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
250GB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
1TB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Samsung 870 EVO 2.5" SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
64GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
The SSD SATA III High Performance offers speed and efficiency for daily use at home as well as extensive gaming. Its outstanding transfer rates provide extremely shortened access times. The SSD with SATA III interface is based on flash and is therefore shock-resistant and noiseless. As there are no movable parts installed, vibrations have no effect on the SSD. With its size of 2.5 inches, notebooks and PCs can be upgraded trouble-free with the SSD High Performance.
| CAPACITY | 960 GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 520 MB/s Write speed: 480 MB/s Data transfer rate: 6 Gbit/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 133000 IOPS Read speed: 520 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 122880 IOPS Write speed: 480 MB/s |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| DIMENSIONS | Width: 70 mm Depth: 104 mm Height: 9 mm |
| WEIGHT | 83 g |