480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
480GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 7mm Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Crucial BX500 2.5-Inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Fujitsu 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB AData Ultimate SU800 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
240GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
120GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
250GB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
Verbatim 2.5'' SATA III 7mm solid-state drives can revitalize the performance of your system. Using the latest 3D NAND technology they offer the perfect way to upgrade from either hard drive or an older SSD. The Vi550 has a superior controller for increased reliability, larger capacities and faster read/write speeds.
Expand the lifetime of your laptop or PC
Breathe new life into an older system by replacing a tired hard drive or a legacy 2D NAND SSD with a Vi550 S3 SSD. The Vi550 offers read speeds of up to 560MB/s, up to 20 times faster than a standard hard drive. With an MTBF (mean time before failure) rating of 2 million hours and TBW rating of up to 480TB (1TB capacity), the Vi550 is a high spec SSD that can be relied upon. Recommended for professional installation.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 560 MB/s Write speed: 430 MB/s Data transfer rate: 6 Gbit/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 61279 IOPS Read speed: 560 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 81727 IOPS Write speed: 430 MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D NAND |
| CONTROLLER | Phison PS3111 |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| MTBF | 2000000 h |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| DIMENSIONS | Width: 100 mm Depth: 70 mm Height: 7 mm |
| WEIGHT | 45 g |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |