|
Expected to ship within 8 days of order Free shipping within Ireland! |
D-Link 24-port Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 48 Port PoE Managed L2 Gigabit Ethernet Switch - Stainless Steel
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Pro 24-Port (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
TP-LINK JetStream 24-Port Gigabit L2 with 4 SFP Slots Managed Switch
| IN STOCK |
D-Link 8-Port L2 Ethernet Network Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
C2G 4K HDMI VGA Mini DisplayPort USB C Adapter Switch
| IN STOCK |
D Link 54 Port Managed Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi 48-port Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Enterprise 8 Port PoE Managed L3 Ethernet Switch - Stainless Steel
| IN STOCK |
Ubiquiti Lite 8 Port Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Switch - White
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 4 Port PoE Managed 1U Ethernet Switch - Grey
| IN STOCK |
D-Link 52-Port Gigabit Stackable Smart Managed with 10G Uplinks
| IN STOCK |
StarTech 4-Port KVM DisplayPort Switch with Audio - Black
| IN STOCK |
D-Link Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Ubiquiti EdgeSwitch 24-port 250W (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Second-Generation UniFi Switching
We’ve redesigned our UniFi Switches from the ground up.
Near Silent Cooling
Our new airflow design reduces the need for fan usage.
Powerful Hardware and Software
UniFi Switches offer a variety of features, including 10G SFP+ ports, PoE+ or PoE++ support, and Layer 3* switching capabilities.
Redundant Power System
UniFi SmartPower RPS, USP-RPS, is our PSU failover system.
Power Supply Failure
In the event of an UniFi switch power supply failure, the USP-RPS automatically supplies redundant power to the failed device.
UniFi SmartPower
One UniFi SmartPower device can support up to 6 devices until the failed device is replaced.
Touchscreen Display
The 1.3" touchscreen display allows easy monitoring and quick troubleshooting.
| NUMBER OF PORTS | 48 |
| PRIMARY PORT SPEED | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.3af,IEEE 802.3at |
| SWITCH LAYER | L2/L3 |
| SWITCHING CAPACITY | 176 Gbit/s |
| THROUGHPUT | 88 Gbps |
| OPERATING TEMPERATURE | -5 - 40 °C |
| INPUT VOLTAGE / FREQUENCY | AC input voltage: 100 - 240 V AC input frequency: 50/60 Hz |
| COLOR | Silver |
| WEIGHT | 13.78 |
| DIMENSIONS | Width: 442.4 mm Depth: 399.6 mm Height: 43.7 mm |