Western Digital SN850X NVMe M.2 PCIE Solid State Drive - 2TB
| IN STOCK |
64GB KingSpec M.2 2280 SATA SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
| IN STOCK |
2TB Samsung 990 Pro M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group MP33 M.2 PCI Express 3.0 3D NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Transcend PCIe SSD 115S NVMe M.2 2280 PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 3D TLC NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Transcend MTE452T M.2 2242 PCIe Gen3x2 SSD 3D TLC Flash Industrial
| IN STOCK |
4TB Kingston KC3000 M.2 PCIe 4.0 NVME Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Western Digital WD Gold SATA PCIE M.2 Internal Hard Drive - 4TB
| IN STOCK |
64GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-064G
| IN STOCK |
1TB AData XPG Mars 980 Blade PCIe Gen5 x4 M.2 2280 Solid State Disk
| IN STOCK |
2TB Western Digital Black SN770 M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital M.2 Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB PNY CS1030 M.2 2280 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
EXTREME GEN4 STORAGE PERFORMANCE
A PCIe Gen4 x4 extreme data performance controller delivers phenomenal read, write, and response times that leave standard M.2 SSDs in the dust.
High-speed Gen4 PCIe x4 NVMe 1.4 M.2 Interface
Leveraging PCIe Gen4 NVMe 1.4 technology for maximum bandwidth, the MP600 PRO XT delivers incredible storage performance.
Built-in Aluminum Heatspreader
Helps disperse heat and reduce throttling, so your SSD maintains sustained high performance.
High-density 3D TLC NAND
Combines high-speed performance with outstanding endurance up to 3000TB written, ensuring that your drive will last and perform well through many years of use.
M.2 2280 Form Factor
Fits directly into your motherboard with no need for cables.
| CAPACITY | 4TB |
| INTERFACE TYPE | PCI Express 4.0 |
| FORM FACTOR | M.2 |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 1000000 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 200000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC NAND |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| MTBF | 1600000 h |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Security algorithms: 256-bit AES S.M.A.R.T. support |
| DIMENSIONS | Width: 23 mm Depth: 80 mm Height: 19 mm |
| WEIGHT | 66g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |