2TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Transcend MTE452T M.2 2242 PCIe Gen3x2 SSD 3D TLC Flash Industrial
| IN STOCK |
Western Digital WD Gold SATA PCIE M.2 Internal Hard Drive - 4TB
| IN STOCK |
256GB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
2TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB Transcend PCIe SSD 115S NVMe M.2 2280 PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
512GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
64GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-064G
| IN STOCK |
1TB Crucial P3 Plus M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3x4 SSD
| IN STOCK |
1TB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3x4 SSD
| IN STOCK |
128GB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
THE SPEED TO SUCCEED,
WIN AT WORK OR PLAY
Built from original high-quality 3D NAND wafers, Acer's FA100 M.2 SSD has become the winner in the marketplace. Making use of its sequential read-speed up to 3300 MB/s and sequential write-speeds up to 2700 MB/s, the FA100 M.2 SSD handles high workloads efficiently.
SAFEGUARDING YOUR DATA,
4K LDPC HIGH-ORDER ERROR CORRECTION
FA100 M.2 SSD supports ECC error correction technology and S.M.A.R.T. function, based on 4K LDPC which enables stronger error correction capabilities and improved secure data storage. This effectively reduces data errors that may occur during SSD read and write, avoiding bad blocks for better performance and more reliability.
LESS LATENCY BY DESIGN,
BETTER PERFORMANCE
FA100 M.2 SSD supports HMB function which enables the underlying storage to make use of a portion of host memory effectively reducing SSD latency by simulating SLC cache. More optimizations improve read and write performance and the drive even supports TRIM instructions to significantly reduce write amplification and effectively extend SSD life. Each SSD comes bundled with Acronis True-Image backup software.
TRIED AND TESTED,
TECHNICAL EXPERTISE
FA100 M.2 SSD uses only high-quality original wafers. From design to material selection, from production to quality control, the unit undergoes multiple tests and rigorous evaluations to ensure higher readability and excellent performance overall.
ULTRA-LOW POWER CONSUMPTION,
IDEAL CHOICE FOR LAPTOP AND
DESKTOP STORAGE EXPANSION
FA100 M.2 SSD adopts a single-sided board design, lightweight and thin for easy installation. It supports multiple technologies such as modern standby and ultra-low power consumption. The maximum power consumption of the 2 TB version is only 3.96 Watts. After installation, it can effectively control the power consumption of your system and extend its battery life.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | PCI Express 3.0 |
| FORM FACTOR | M.2 |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 3300 MB/s Write speed: 2700 MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D NAND |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support TRIM support ECC |
| DIMENSIONS | Width: 100 mm Depth: 70 mm Height: 6.7 mm |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |