Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Radeon™ RX 6000 MECH SERIES
ARM YOURSELF FOR THE FINAL BLOW
MECH brings a performance-focused design that maintains the essentials to accomplish any task at hand.
Rocking a trusted dual-fan arrangement laid into a rigid industrial design lets this sharp-looking graphics card fit into any build.
BACKPLATE
A clean-looking brushed-finish backplate reinforces the length of the card.
TOUGH ENOUGH TO BACK YOU UP!
MECH has been crafted to serve you well during intense gameplay. This legendary item has extra power unlocked through the Custom PCB.
BETTER SAFE THAN SORRY
Additional fuses built into the custom PCB provide additional safeguards against electrical damage.
FORGED FROM ENHANCED MATERIALS
An enhanced PCB material design with 2oz thickened copper increases conductivity, improving heat dissipation, and high-performance reliability.
TRACES OF BRILLIANCE
TAILORED PCB DESIGN
Not all circuit boards are created equal. A custom PCB Design provides greater reliability and beefed up power circuitry for pushing the card to its limits.
PERFORMANCE TO DOMINATE YOUR GAME
The ultimate 1440p game changer. Built on revolutionary AMD RDNA™ 2 architecture.
POWERHOUSE PERFORMANCE FOR 1440P
AMD Radeon™ RX 6700 XT graphics cards deliver serious 1440p gaming and ultra-high frame rates. Get up to 40 high-performance compute units, groundbreaking AMD Infinity Cache, and up to 12GB of dedicated GDDR6 memory. Experience new levels of gaming performance with AMD Smart Access Memory technology when you pair an AMD Radeon™ RX 6700 XT graphics card with an AMD Ryzen™ 5000 Series desktop processor.
VIVID VISUALS
With immersive gaming technologies and support for DirectX® 12 Ultimate, AMD Radeon™ RX 6700 XT graphics cards draw you into the action. Experience 1440p gaming with realistic lighting, shadows, and reflections along with rich detail, thanks to DirectX® Raytracing (DXR), variable rate shading (VRS), and AMD FidelityFX features, optimized for AMD RDNA™ 2 architecture.
ELEVATED EXPERIENCES
Level up to ultimate responsiveness and smooth gaming with low-latency gaming technology from AMD Radeon™ Anti-Lag and AMD Radeon™ Boost. Enhance your gaming experience with the latest HDMI™ 2.1 VRR technology, with over 1300 AMD FreeSync™ gaming displays to choose from, and support for motherboards with PCIe® 4.0 technology.
ONE GAMING DNA FOR PCS AND CONSOLES
AMD RDNA™ 2 architecture is the foundation of next-generation gaming PCs and consoles. It is the bedrock of the revolution in PC gaming graphics and cloud gaming. AMD RDNA™ 2 elevates and unifies visual effects and gameplay across multi-gaming platforms, like no other graphics architecture before.
Bringing It All Together
MSI's exclusive Dragon Center software helps you get the most out of your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 6700 XT |
| MEMORY SIZE | 12GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Supported |
| POWER CONSUMPTION | Minimum system power supply: 650 W |
| DIMENSIONS | Depth: 247 mm Height: 131 mm Width: 51 mm |
| PRODUCT WEIGHT | 921 g |
| COLOR | Black, Stainless steel |
| POWER CONNECTORS | Supplementary power connectors: 2x 8-pin |