32GB Team Group DDR5 7200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
64GB Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6400MHz CL32 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Flare X5 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) AMD EXPO Matte Black
| IN STOCK |
48GB Corsair Vengeance DDR5 RGB 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 24GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL28 Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL36 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Fury Beast DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit 2x16GB Black
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance DDR5 6000MHz CL36 Dual Memory Kit (2x16GB) - Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Renegade 6400MHz DDR5 CL32 Dual Channel (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Renegade 7200MHz DDR5 CL38 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill Ripjaws M5 RGB DDR5 5200MHz Dual Channel Kit (2x 32GB) CL40 1.10V Black Edition
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast DDR5 5600MHz CL40 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology Fury Beast DDR5 5600MHz Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
Patriot's Signature Line DDR5 memory modules are designed to deliver an immense performance improvement for next-generation Intel platforms. Requiring only 1.1V of power, Signature DDR5 modules consume less power and emit less heat despite the increased frequency and speed. Enhanced power improvements include an onboard Power Management IC (PMIC), which provides better control of local voltage regulation while delivering increased threshold protection, simultaneous monitoring, intelligent voltage, and power management. The Signature Line DDR5 series includes onboard thermal sensors to monitor and protect against thermal issues and better overall reporting. In addition, the latest on-die ECC (Error-Correcting Code) further enhances the accuracy of data-processing and your overall system's stability.
| CAPACITY | 8GB |
| SPEED | 4800MHz |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Single |
| CAS LATENCY | 40 |
| VOLTAGE | 1.1V |
| NUMBER OF PINS | 288-pin DIMM |
| MEMORY LAYOUT | 1 x 8 GB |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 85 °C |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |